21.09.2018 aktualizacja 28.09.2018

28 września wykład o Józefie Piłsudskim w Muzeum Historii Polski

28.09.2018 - 28.09.2018 Wykład „Źródła legendy Józefa Piłsudskiego” Wykład „Źródła legendy Józefa Piłsudskiego”

„Źródła legendy Józefa Piłsudskiego” to tytuł otwartego wykładu profesora Janusza Odziemkowskiego, który odbędzie się 28 września, o godz. 13 w Muzeum Historii Polski (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro). Spotkanie jest częścią projektu „Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały”.

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do refleksji nad polską pamięcią historyczną oraz stosunkiem społeczeństwa do dziejów narodu i jego dziedzictwa kulturowego.

Wykład profesora Janusza Odziemkowskiego poświęcony w całości będzie Józefowi Piłsudskiemu, jednej z najważniejszych postaci początku XX wieku. Podczas spotkania przedstawiony zostanie proces kształtowania się i ewolucji legendy Marszałka od momentu jej powstania po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł mitu Józefa Piłsudskiego. Profesor opowie również o stosunku społeczeństwa do jego postaci na różnych etapach historii. 

„Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały” to projekt badawczo-edukacyjny przedstawiający najważniejsze wydarzenia i postaci z dziejów naszego państwa i narodu, które weszły do kanonu pamięci zbiorowej, wywarły wpływ na kształtowanie świadomości, na tożsamość narodową polskiego społeczeństwa. Jednym z głównych elementów projektu jest organizacja cyklu konferencji i wykładów otwartych poświęconych wybranym „miejscom pamięci”.

Organizator: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych.

Honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski.

Prof. dr hab. Janusz Odziemkowski - profesor nauk historycznych. Zajmuje się w swoich badaniach głównie historią wojskowości, historią XIX wieku i współczesnymi konfliktami zbrojnymi. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor wielu publikacji m.in.: „Józef Piłsudski. Wódz i polityk” oraz „Bitwa Warszawska 1920 roku”.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.