Projekt „Wiktoria 1920” popularyzujący wiedzę o Bitwie Warszawskiej
Rusza projekt „Wiktoria1920”: przez najbliższe siedem miesięcy, co tydzień na stronie internetowej Programu „Niepodległa” oraz na łamach prasy publikowane będą materiały poświęcone Bitwie Warszawskiej – podaje w piątek na Twitterze resort kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje, że projekt "Wiktoria 1920. Zapiski z czasów wojny" realizowany jest przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Ośrodkiem KARTA.
Materiały poświęcone Bitwie Warszawskiej będą publikowane na stronie http://niepodlegla.gov.pl. W piątek opublikowano ich pierwszą część - obejmują okres od 17 do 23 kwietnia 1920 r. "W początkach wiosny 1920, po ponad roku walk przesuwającego się na wschód frontu polsko-bolszewickiego, załamuje się perspektywa rozmów pokojowych. Wróg pozoruje wolę rozejmu, a i Józef Piłsudski, Naczelny Wódz, stwierdza: +Bolszewików trzeba pobić i to niedługo, póki jeszcze nie wzrośli w siłę+" - czytamy na stronie programu "Niepodległa".
Przypomniano, że 21 kwietnia 1920 r. w Winnicy podpisana została umowa o współpracy pomiędzy rządami Polski i Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL).
"Wojska URL zostają sojusznikiem polskiej armii. Polska uznaje prawo Ukrainy do niepodległości, a dyrektoriat atamana Semena Petlury za jej legalną władzę; przyszła granica polsko-ukraińska ma przebiegać wzdłuż linii Zbrucza i Prypeci. Obie strony frontu mobilizują się do wojny. W biedniejszych środowiskach narasta głód" - napisano na stronie projektu "Wiktoria 1920. Zapiski z czasów wojny".
Wśród dokumentów i relacji zamieszczonych na stronie projektu znalazły się m.in.: informacje z "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" i "Czasu", fragmenty apelu do chłopów opublikowanego w tygodniku "Piast", urywki z pamiętnika poety Kazimierza Wierzyńskiego (pełnił wtedy obowiązki oficera Biura Prasowego Naczelnego Dowództwa), reprodukcja sowieckiego plakatu propagandowego z 1920 r. z napisem "Jaśnie wielmożna Polska, ostatni pies Ententy" (ze zbiorów Biblioteki Narodowej). (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ itm/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.