21.02.2019 aktualizacja 22.02.2019

Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej” we Wrocławiu

25.02.2019 - 10.03.2019 Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”

Z okazji stulecia Powstania Wielkopolskiego od 25 lutego do 10 marca w Centrum Historii Zajezdnia można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

- Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” upowszechnia wiedzę o walce Wielkopolan o wolność w 100 lat od rozpoczęcia działań zbrojnych – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia,  które jest współorganizatorem wrocławskiej ekspozycji.

Ekspozycja składa się z modułów w układzie chronologicznym i opowiada historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz również późniejsze kultywowanie o nim pamięci. 

Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. Wcześniej pokazano ją w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach. 

We Wrocławiu będzie prezentowana do 10 marca na placu przez Centrum Historii Zajezdnia; wernisaż odbędzie się 25 lutego o godz. 17

W ramach wernisażu w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się m.in. debata, w której udział wezmą prof. Edward Czapiewski i dr Piotr Grzelczak z poznańskiego IPN-u.

Sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego oraz ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.