19.09.2020

E. Witek: warto z życia marszałka Józefa Piłsudskiego czerpać inspirację

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w Polkowicach. Fot. PAP/M. Kulczyński Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w Polkowicach. Fot. PAP/M. Kulczyński

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oceniła, że warto z życia marszałka Józefa Piłsudskiego czerpać inspirację. On się wyróżniał w swoim pokoleniu, on zawsze widział dalej niż ci, którzy byli obok niego. I to zachęca nas do patrzenia długofalowego – powiedziała w Polkowicach.

W sobotę marszałek Witek uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Monument powstał z inicjatywy społecznego komitetu budowy pomnika i został sfinansowany ze zbiórek darczyńców oraz osób prywatnych.

Marszałek Sejmu oceniła, że warto z życia marszałka Piłsudskiego czerpać inspirację, ponieważ to wyjątkowy człowiek, patriota, który całe swoje życie poświęcił Polsce.

„On się wyróżniał w swoim pokoleniu, on zawsze widział dalej niż ci, którzy byli obok niego. I to zachęca nas do patrzenia długofalowego. Nie tylko tego, co jest tu i teraz, ale co będzie w dalszej perspektywie. Wszyscy, którzy dziś rządzą, także ci tu, lokalnie, muszą mieć na uwadze, że przyjdą po nas następne pokolenia. I naszym obowiązkiem jest pozostawić im coś dobrego po sobie” - powiedziała Witek.

Marszałek Sejmu oceniła, że właśnie takim dziełem dla następnych pokoleń jest pomnik Piłsudskiego w Polkowicach, dlatego dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

„Ten pomnik i cała oprawa dzisiejszego wydarzenia, uroczystości, pokazuje, jak wielką wagę państwo do tego przywiązujecie. Dlatego jeszcze raz gratuluję i bardzo serdecznie dziękuję” - mówiła Witek.

Podkreśliła, że jest niezwykle dumna, iż mieszka w Zagłębiu Miedziowym, w którym – jak oceniła - bardzo pielęgnowane są wartości patriotyczne, a różne środowiska dorosłych, w tym m.in. górnicy, działacze związkowi przekazują je młodym osobom.

„Na każdym kroku państwo pokazujecie, że macie ten patriotyzm w sercu. Tak wychowujecie młode pokolenie, pamiętacie o przeszłości, pamiętacie o ważnych wydarzeniach, pamiętacie o naszych bohaterach. I szukacie takich możliwości, by móc im nie tylko podziękować. Bo ten pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego jest podziękowaniem naszego pokolenia dla pokolenia, z którego on się wywodził, które poniosło naprawdę najwyższą ofiarę. Jest on także symbolem tego, że ciągle chcemy trwać w tych wartościach uniwersalnych, które są ważne dla nas wszystkich” - powiedziała Witek.

Podkreśliła, że my, Polacy, znamy swoje korzenie, naszą ponadtysiącpięćdziesięcioletnią tradycję i jesteśmy silnym narodem o bardzo silnych korzeniach.

„Te pomniki, te kamienie, które będą mówić wtedy, kiedy my nie będziemy już mówić, są bardzo ważne. Chciałam podziękować przy tej okazji i pomysłodawcom i realizatorom i wszystkim państwu, którzy pomagaliście w tym dziele, by ten pomnik mógł tutaj stanąć w hołdzie marszałkowi Piłsudskiemu. Mam olbrzymią nadzieję, że będzie miejscem, gdzie będziecie państwo mogli zatrzymać się na chwilę, złożyć kwiaty przy innych ważnych, historycznych wydarzeniach, świętach państwowych” - powiedziała Witek.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.