05.08.2018

Kraków: prezydent na obchodach związanych z wymarszem „Kadrówki”

Prezydent Andrzej Duda (2P), szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (P) i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (3P) uczestniczą w mszy świętej w katedrze wawelskiej w intencji ojczyzny i marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. PAP/J. Bednarczyk Prezydent Andrzej Duda (2P), szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (P) i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (3P) uczestniczą w mszy świętej w katedrze wawelskiej w intencji ojczyzny i marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Prezydent Andrzej Duda bierze w niedzielę udział w obchodach związanych z wymarszem I Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim. Prezydent uczestniczył we mszy św. na Wawelu oraz złożył kwiaty przy grobach Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z Wawelu Andrzej Duda uda się pod kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec, gdzie weźmie udział w uroczystym capstrzyku oraz złoży w kopcu urnę z ziemią z Oleandrów.

Niedzielna msza na Wawelu została odprawiona w intencji ojczyzny oraz marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Ks. Robert Tyrała w homilii w katedrze wawelskiej przypomniał słowa Karola Wojtyły, który mówił, że wolność trzeba stale zdobywać. Duchowny podkreślił, że patriotyczny zryw 6 sierpnia 1914 r. – kiedy na rozkaz Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I kadrówka – był dla wolności umiłowanej ojczyzny. Zryw 6 sierpnia 1914 r. – mówił ks. Tyrała – wymarsz kadrówki i obalenie słupów granicznych państw zaborczych w Michałowicach, dały wolność. „Przed nami nieustanne zadanie, by kochać ojczyznę i nieustannie wolność zdobywać” – powiedział ksiądz.

Mszę poprzedził przemarsz uczestników tegorocznego 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej - trasa pochodu wiodła z krakowskich Oleandrów na wzgórze wawelskie.

Krakowskie Oleandry, niedaleko Błoń, są miejscem, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, zwana kadrówką. I Kompania była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej i przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia od ponad 50 lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku bierze w nim udział kilkuset ochotników, w tym wielu harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego.

Obchody związane z 53. Marszem Szlakiem I Kadrowej, który przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, trwają w Krakowie od soboty. Są to wydarzenia kulturalne oraz apele pamięci w miejscach związanych z Piłsudskim i czynem niepodległościowym.

Prezydent Duda będzie uczestniczył w obchodach także w poniedziałek - rano na krakowskich Oleandrach wygłosi przemówienie podczas inauguracji 53. marszu szlakiem kadrówki. Następnie prezydent uda się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisze ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W niedzielę, przed uroczystościami w Krakowie, prezydent uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Józefa Hallera w Jurczycach pod Skawiną (Małopolskie). (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.