29.04.2021 aktualizacja 02.05.2021

Muzeum Historii Polski: 2 maja premiera internetowa filmu „Żeby Polska była tutaj...”

Film dokumentalny w reżyserii Adama Turuli pt. „Żeby Polska była tutaj…” Film dokumentalny w reżyserii Adama Turuli pt. „Żeby Polska była tutaj…”

Z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego Muzeum Historii Polski przygotowało film dokumentalny w reżyserii Adama Turuli pt. „Żeby Polska była tutaj…”. Jego premiera odbędzie się w niedzielę, 2 maja o godz. 13 na kanale YouTube MuzHPtv.

Dokument jest kontynuacją cyklu filmowego poświęconego walce Ślązaków o powrót do macierzy, realizowanego dla MHP od 2019 roku.

„W przeciwieństwie do poprzednich filmów, wobec braku już bezpośrednich świadków i uczestników Powstań Śląskich – skupiłem się na utrwaleniu dziedzictwa tradycji jaka po tamtych wydarzeniach pozostała wśród potomnych z powstańczych rodzin” – mówi reżyser.

„W przeciwieństwie do poprzednich filmów, wobec braku już bezpośrednich świadków i uczestników Powstań Śląskich – skupiłem się na utrwaleniu dziedzictwa tradycji jaka po tamtych wydarzeniach pozostała wśród potomnych z powstańczych rodzin” – mówi reżyser.

Bohaterowie filmu: uczestnicy akcji plebiscytowej i III Powstania Śląskiego są prezentowani w relacjach swoich potomków – dzieci i wnuków. Relacje i świadectwa uzupełnione zostały o merytoryczny komentarz i opis ze strony historyków – ekspertów tematu. W dokumencie wykorzystane zostały też fragmenty wypowiedzi archiwalnych osób już nieżyjących – z archiwum autora (śp. Czesława Rymera, syna Józefa – pierwszego wojewody śląskiego).

Świadectwa pamięci uzupełniane są merytorycznym komentarzem ekspertów tematu oraz często unikalnym i powszechnie nieznanym materiałem ikonograficznym, dokumentalnym i zdjęciowym.

Te świadectwa pamięci uzupełniane są merytorycznym komentarzem ekspertów tematu oraz często unikalnym i powszechnie nieznanym materiałem ikonograficznym, dokumentalnym i zdjęciowym. Za materiał ilustracyjny posłużyły pochodzące z epoki zdjęcia, dokumenty, prasa, rozkazy, materiały propagandowe i agitacyjne, mapy i plany. Często są to nigdzie nie publikowane materiały z rodzinnych archiwów osób występujących w filmie.

Film realizowany jako kontynuacja cyklu trylogii poświęconej historii trzech Powstań Śląskich – trzeci w kolejności – prezentuje walkę plebiscytową i plebiscyt na Górnym Śląsku oraz genezę, kulisy, przebieg i konsekwencje wybuchu III Powstania Śląskiego. W sierpniu 2019 roku premierę miał film „Gdy Polska była wielkim marzeniem” poświęcony I Powstaniu Śląskiemu, w sierpniu kolejnego roku film „Od cudu na Wisłą do cudu nad Rawą” poświęcony II Powstaniu Śląskiemu.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.